Bekim Ibrahimi: Për mua Ibrahim Rugova radhitet mbas Skënderbeut dhe Ismail Qemalit

Bekim Ibrahimi: Për mua Ibrahim Rugova radhitet mbas Skënderbeut dhe Ismail Qemalit

Lajme

Bekim Ibrahimi ka vendosur të vijë me një tjetër projekt të ri muzikor dhe kësaj radhe me një dedikim për figurën e njohur Ibrahim Rugova. Artisti ka vendosur ta publikojë këtë këngë pikërisht në 15-vjetorin e ndarjes nga jeta të Ibrahim Rugovës.

“Oj legjendë kombëtare Ibrahim Rugova” mban titullin projekti më i ri i artistit, të cilin mund ta shijoni në Melody TV.

I kontaktuar nga “Melody TV”, Bekim Ibrahimi ka folur më shumë për këngën e tij.

Melody TV: Brenda një periudhe të shkurtër kohore keni prodhuar tre projekte muzikore, pse keni vendosur të jeni kaq aktiv në muzikë këtë periudhë pandemie?

Bekim Ibrahimi: Në fakt është e vërtetë, kam vendosur të jem tepër aktiv këtë përiudhë pavarësisht faktit që ndodhemi ende në pandemi. Momentalisht jam në fazën e krijimit të disa këngëve.

Melody TV: Na zbuloni për cfarë flet kënga e re dhe pse vendosët të vinit me një dedikim për Ibrahim Rugovën?

Bekim Ibrahimi: Kënga e re mban titullin “Oj legjendë kombëtare Ibrahim Rugova”. Eshtë një këngë që ia kam kushtuar veprës së Rugovës, si arkitetk i pavarësisë së Kosovës dhe njeri i inteligjencës kosovare dhe kombëtare. Për mua Rugova radhitet mbas Skënderbeut dhe Ismail Qemalit, këta të tre janë shtetformues të kombit shqiptar.

Melody TV: Kush ka punuar për tekstin, muzikën dhe klipin?

Bekim Ibrahimi: Tekstin e kam bërë vet edhe pse nuk jam tekstshkrues, fjalët më kanë dalë nga shpirti dhe më ka ndihmuar në redaktim miku im, poeti Jahe Fida, që e falenderoj. Muzikën dhe orkestrimin e ka bërë Naim Gjoshi, masterizimin Hamit Skilja, videon e ka bërë “Artfabe” nga Gjilani. Dua të falenderoj familjen “Rugova” për promovimin e këngës dhe për incizimin në ambientin e rezidencës së Rugovës si dhe falenderoj të gjithë bashkëpuntorët.

 Melody TV: Si është pritur nga publiku shqiptar?

Bekim Ibrahimi: Kënga është pritur shumë mirë nga publiku dhe me shumë emocione, është muzikë e ndjeshme, edhe këndimin e kam bërë me tonalitet të butë, si Rugova që fliste por peshonte fjala shumë.