Leonora Jakupi

Biografia

Leonora Jakupi është këngëtare shumë e njohur. Një ndër këngëtaret më të njohura dhe më të bukura shqiptare.  Karriera e saj ka filluar në moshën 15 vjeçare ku ka kënduar për herë të parë në festivalin “Zëri i Drenicës” me këngën “Dallëndyshe dhe bukuroshe”.

Ndër kënget më të njohura dhe të dashura të Leonorës është ”A vritet pafajësia”. Kjo këngë doli gjatë luftës së Kosovës dhe ka për temë luftën dhe armikut serb ndaj shqiptarëve. Leonora ja dedikoj këtë këngë babait të saj që ishte pjesëtar i UÇK dhe vdiq gjatë luftës.

Diskografia

“Egersira Qe Vret”/”S’ta Lë Kosovën”/”Sonte Mos Ik”/”Sahara”/”Ti Nuk Egsiston”/”As Mos Provo”/”Ende Te Dua”/”Zemra Prap Te Kerkon”/”Nje Here Ne Jete”/”Ky Eshte Fundi”/”Do Doja Te T’perqafoja”/”Puthja Jote (All I Need Is Love)”/”Koha S’na Fal”/”I Harruar”/”Kenge E Pa Kenduar”/”Iluzion”/”Te Falem Ty Kosovë”/”Vendi Im”/”S’e Ndaloj”/”Vajza E Kojshisë”/”Ma Ngat”/ “Çift Ty Dua Të Kem”/”Pushkë E çifteli”/”Diamant”/”Te Kam Jete”/”Pa Asnje Dyshim”/”A M’Ke Harru”